Navigatie overslaan
link050 Home
  • Besturenloket
  • Bedrijven
  • Workshops
Account aanmakenLog in

Contact

  • Herestraat 100, 9711 LM Groningen, Nederland
  • info@link050.nl
  • 050 – 3051 900

link050

  • Voor vrijwilligers
  • Voor organisaties
  • Voor bedrijven
  • Veelgestelde vragen
  • Over ons
  • Openingstijden

Doe mee

  • Vacatures / trainingen
  • Zoek Organisaties
  • Organisatie toevoegen
  • Account aanmaken
  • Log in
  • Help
  • Content policy
  • Privacyverklaring
  • Algemene Voorwaarden
  • Cookies

Powered by Deedmob tools ·
Door op "Accepteren" te klikken, gaat u akkoord met het opslaan van cookies op uw apparaat om de sitenavigatie te verbeteren en het sitegebruik te analyseren. Voor meer informatie, bekijk onze Privacyverklaring.

Post | juli 2025 | Vrijwilligersverhalen | 3 min lezen

Word vrijwilliger bij de allereerste Groningse 4daagse

Door

Johnno Bosma

De Groningse 4daagse is een nieuw evenement voor Groningen. Van 5 tot en met 8 augustus leggen meer dan 1000 wandelaars een parcours af van 20 of 40 kilometer door stad en ommeland. Er zijn activiteiten op de route en op de Grote Markt, start en finishplek van elke wandeldag. André Pater, één van de bedenkers van het evenement en bestuurslid van Stichting Groningse 4daagse vertelt hoe vrijwilligers onderdeel zijn van dit evenement. En welke leuke en uiteenlopende vacatures er zijn.

 Het belang van vrijwilligers
“Dit evenement is ondenkbaar zonder vrijwilligers, ze zijn onmisbaar voor de veiligheid, de sfeer en het contact met wandelaars en gasten. We hebben al 70 vrijwilligers, en kunnen nog veel meer enthousiastelingen inzetten.” Het evenement beslaat namelijk een heel groot terrein met routes van 40 en 20 kilometer. Op de route helpen vrijwilligers de wandelaars de juiste afslag te nemen, of geven hulp bij de rustposten. Ook zijn er veel activiteiten op de Grote Markt waar vrijwilligers wandelaars en gasten van dienst kunnen zijn. “Vrijwilligers doen ertoe en mogen trots zijn dat ze een steentje bijdragen,” aldus André.

Een ervaring vol zorg, sfeer en verbinding
Op de dag zelf krijg je de gekozen taak, wordt goed gezorgd voor eten, drinken en rustmomenten. Soms werk je samen met professionele organisaties. Een professionele verkeersgroep helpt verkeersvrijwilliger met het reguleren van het verkeer. Een technisch bedrijf legt licht en geluid aan voor het podium op de Grote Markt, samen met handige vrijwilligers. Medische ondersteuners werken samen met het Rode Kruis. Ook kom je als vrijwilliger in een warm team met een sterk saamhorigheidsgevoel. “Dat samengevoel is geweldig,” zegt André. Hij is zelf ook vrijwilliger bij grote evenementen.

Kies je rol
De Stichting heeft veel vacatures voor vrijwilligers. Zo is bij de informatiepunten en activiteiten op de Grote Markt behoefte aan gastheren en -vrouwen. Zij wijzen wandelaars en gasten de weg, verkopen merchandise of eten en drinken. Op- en afbouwteams zorgen voor de routebewegwijzering en podia. Medische ondersteuners, route-stewards en rustposthelden helpen de wandelaars. Contentmedewerkers zorgen voor het maken van beeldmateriaal.

Een duidelijke taak
Als je je aanmeldt, weet je waar je aan toe bent. Er is bijvoorbeeld een vrijwilligersbriefing op 22 juli. Daar ontmoeten de vrijwilligers elkaar en wordt informatie gegeven over de taak en de locatie. Je weet waar je verwacht wordt, waar je kunt eten en drinken en waar je even kunt rusten. Op de dag zelf begint de shift met een briefing en krijg je alles wat je nodig hebt voor je taak.

Flexibele shifts
Voorkeur voor dag en tijdstip kun je aangeven, maar de Stichting vraagt een minimale bijdrage van 6 uur. Wil je de hele week erbij zijn, dan kan dat ook. Vroege vogels kunnen zich aanmelden voor de ochtenddienst die om 4:30 of 7:00 begint. Past ’s ochtends niet, dan kun je ’s middags beginnen. En zelfs ’s avonds. Het op- en afbouwen van de routes kan bijvoorbeeld naast je werk. Die shifts beginnen om 18:00. Een combinatie van rollen is ook mogelijk. Je kunt bijvoorbeeld op maandag op een informatiepunt staan, en op dinsdag op de route.

Ervaring niet nodig, enthousiasme is genoeg
Mensen die op de routes gaan staan, krijgen een verkeersregelaarscursus. Voor andere taken geldt dat er geen ervaring nodig is. Een dosis enthousiasme en een gastvrije houding is voldoende.

De eerste Groningse 4daagse, een groots evenement. Wil jij erbij zijn, kijk bij een van de vacatures. Het evenement is inmiddels afgelopen. Volgend jaar is er weer een nieuwe 4daagse dus hou onze site in de gaten wanneer er weer vrijwilligers nodig zijn. In de toekomst zijn er weer vrijwilligers nodig voor de bemensing van het Start & Infopunt, de rustposten, de merchandise en horecastands, en zoekt de organisatie nog naar gastheren/gastvrouwen en verkeersbegeleiders.
Om deelnemers te helpen bij medische situaties wordt er gezocht naar EHBO'ers en naar medisch ondersteuners die deelnemers kunnen begeleiden onderweg naar de EHBO'ers.
Voor de digitale promotie is de Groningse 4daagse ook nog op zoek naar een contentmaker. Toch liever analoog de handen uit de mouwen steken? Bekijk dan de vacatures voor het op- en afbouwteam, nauwkeurige route en duurzaamheidsvrijwilligers, en een sociale podiumassistent.

Tekst: Esther Compaan
Beeld: Groningse 4daagse

Deel blogpost
Gerelateerde blogposts

Refurbishing in Euvelgunne

| Vrijwilligersverhalen

Stichting Computers voor Minima verzamelt gebruikte laptops en desktops en knapt ze op voor een tweede leven. De apparaten worden gratis of tegen een betaalbaar bedrag verstrekt aan mensen met een laag inkomen, zodat ook zij kunnen meedoen in een samenleving die steeds digitaler wordt. Vrijwilligers repareren, testen en voorzien de computers van veilige, gebruiksklare software. In de werkplaats op industrieterrein Euvelgunne, tussen stapels laptops, toetsenborden en kabels, spreek ik refurbisher Bert Keuter over zijn werk. Waarom ben je dit vrijwilligerswerk gaan doen? Na mijn pensioen zocht ik iets dat aansloot bij mijn interesse, hardware. Ik heb veel zittend werk gedaan en veel met mijn hoofd gewerkt, nu vond ik het tijd om lekker met mijn handen bezig zijn. Ook het doel van de stichting spreekt mij aan, we helpen minima en we werken mee aan het verminderen van de afvalberg van apparatuur. We gooien namelijk veel te makkelijk van alles weg. Wat vind je het leukst aan werken met gebruikte computers en laptops? Al sleutelend ontdekken of een half werkende computer weer tot leven te wekken is, vind ik het leukst. Het geeft voldoening wanneer een systeem na een upgrade met snellere onderdelen weer probleemloos draait. Daardoor kunnen we laptops en desktops aanbieden aan mensen die ze hard nodig hebben, zodat zij er weer een tijd mee vooruit kunnen. Wat doe je het meest, repareren, demonteren of installeren? Het is een mix van werkzaamheden. Ik begin altijd met testen of een computer nog opstart. Lukt dat niet, dan begin ik met demonteren, en gebruik onderdelen van andere machines om er weer iets bruikbaars van te maken. Zodra alles weer werkt, installeer ik de software. Volledig defecte apparatuur haal ik uit elkaar, de onderdelen die nog goed zijn leg ik apart. Daarnaast maak ik de laptops en computers schoon, ik poets de buitenkant en verwijder stof aan de binnenkant als dat nodig is. Denk je wel eens, ik weet niet of ik dit apparaat nog aan de praat krijg? De praktijk leert dat 60% na upgraden met onderdelen nog herbruikbaar is en jaren mee kan. Dus het is uitproberen. Als het echt kapot is, het beeldscherm is kapot en de computer gaat niet meer aan, dan houdt het op. Maar zelfs die apparaten verkopen we aan handelaren die er de waardevolle metalen uithalen. Alles is wat ons betreft herbruikbaar. Welke tips heb je voor iemand die het ook leuk lijkt om dit werk te doen? Als je handig bent met hardware en een fijne motoriek hebt voor de schroefjes, is het een hele leuke tijdsbesteding. Je werkt zonder tijdsdruk aan een goed doel in een goede sfeer. Je kunt zowel in je eigen werkhoek sleutelen als collega’s helpen. Er is zoveel variatie in laptops en merken en modellen, je kunt je ideeën kwijt aan collega’s die tegen problemen aan lopen. Ook geïnteresseerd in een vrijwilligersfunctie bij Stichting Computers voor Minima? Bekijk hier de vacatures voor Refurbisher/ICT-techneut en Webdesigner/E-commerce specialist . Tekst en beeld: Esther Compaan
Lees meer

Van deelnemer tot vertrouwde host/gastvrouw bij Sedna Herstelacademie

| Vrijwilligersverhalen

Wie op maandagochtend de Herstelacademie van Sedna binnenloopt, wordt vaak begroet door Jeltje. Jeltje is hier binnengekomen als deelnemer, maar besloot na een tijdje ook actief te worden als vrijwilliger. “Ik dacht: ik vind het hier zo’n mooie plek, ik wil hier wel mijn steentje aan bijdragen.” Jeltje is begonnen als gastvrouw, iets wat ze nu een jaar doet. “Ik zet thee en koffie, maak alles netjes, deels verricht ik werkzaamheden voor Sedna en deels mag ik dingen voor mezelf doen of aan een activiteit meedoen. Op maandag is er open inloop. Dan ontvang ik ook gasten. Het leukste als host vind ik het om mensen te ontmoeten. Soms heb ik vertrouwelijke gesprekken als mensen daar behoefte aan hebben. De aandacht, het luisterend oor, dat vind ik als host het mooiste om te bieden. Dat je de dag van iemand anders mag kleuren.” Ruimte om nieuwe talenten te ontwikkelen Over de sfeer bij de Herstelacademie hoeft ze niet lang na te denken. “Heel prettig omdat je hier mag zijn zoals je wilt zijn. Veilig, gemoedelijk, met aandacht, betrokken. Maar ik vind het ook een hele creatieve omgeving. Wat hier allemaal bedacht en georganiseerd wordt! Ik voel me hier een onderdeel van allemaal creatieve mensen.” “Wat ik zelf leuk vind, is de ruimte die je krijgt om jezelf te kunnen ontwikkelen, maar daar is misschien niet iedereen naar op zoek. Ik had een aantal jaren geleden niet kunnen bedenken dat ik mee zou spelen in een toneelvoorstelling. Maar hier ben ik als deelnemer mee gaan doen aan een theaterproject. We hebben vorig jaar een uitverkochte voorstelling gegeven in het Prinsentheater. Dat vond ik een hele belevenis, dat je naar een voorstelling toewerkt. Dat was voor mij een hoogtepunt. Ik doe nu weer mee.” Van meedoen naar meebouwen Het is niet bij theater gebleven. Jeltje ging ook assisteren bij groepsactiviteiten en organiseert en begeleidt inmiddels zelf ook community-activiteiten zoals het schrijfcafé, het wandeluurtje en de collageclub. Daarvoor heeft ze eerst de training Herstelondersteunend werken bij Sedna gevolgd. Daarin leer je hoe het gaat bij een herstelacademie, het gedachtengoed, hoe je mensen begeleidt en hoe je met elkaar omgaat. Je krijgt ook huiswerk en je oefent met de groep. “Ik heb nu de ruimte om te assisteren, workshops te geven en om community activiteiten op te zetten. Ik ben al trots op deze drie activiteiten die ik begeleid, het zou mooi zijn als er nog meer community activiteiten bij gaan komen. Mijn persoonlijke wens is om een cursus Reiki te volgen en dit misschien dan hier ook wel aan te bieden.” “Het is hier echt, ik mag mezelf zijn” Jeltje zit heel erg op haar plek bij Sedna. “Ik beleef hier veel mooie momenten en hou er ook bijzondere herinneringen aan over. Je kunt door de activiteiten die je doet, je met anderen verbinden. Dat mis ik in het gewone leven wel eens, dat vind ik oppervlakkig, je doet net of het goed gaat om aan het ideale plaatje te voldoen. Maar hier ben je echt, dat vind ik mooi. Als ik een mindere dag heb, doe ik hier wel wat ik moet doen, maar ik mag mezelf zijn. Ik hoef geen toneel te spelen, dat is een hele opluchting. Hier presteer ik beter omdat er ruimte is om mezelf te zijn. Ben je geïnteresseerd in een bestuursfunctie bij Sedna of in de rol van host/gastvrouw/-heer ? Bekijk dan de openstaande vacatures in de vacaturebank of maak een afspraak voor een kennismakingsgesprek via http://kennismakingsgesprek.paperform.co/ Tekst: Yvon van der Laan Beeld: Herstelacademie Sedna
Lees meer

Kerst in MFC de Wijert

| Vrijwilligersverhalen

Sinds 2023 wordt er elk jaar in december een kerstmarkt georganiseerd in Multifunctioneel Centrum de Wijert. De markt wordt georganiseerd door vrijwilligers Gea en Maria. “We noemen ons ook wel grappend het zzp-team van MFC De Wijert”, zegt Gea. “We denken over van alles mee en organiseren evenementen.” Een drankje doen Gea raakte via de crea-ochtenden betrokken bij MFC de Wijert nadat ze een keer naar binnen was gelopen voor een kopje koffie. “Nadat mijn man was overleden kwam ik een tijd weinig de deur uit. Dankzij het MFC ben ik weer uit dat dal gekomen. Eerst door hier te komen haken op de vrijdagochtend. Daarna raakte ik betrokken bij andere activiteiten.” Ook Maria kwam eerst binnen voor een kopje koffie toen ze een tijdje met pensioen was. “Bij de eerste kerstmarkt werden we gevraagd om mee te doen en dat was heel leuk. Het is hier een warm bad.” Van alles wat Naast de kerstmarkt waren ze afgelopen jaar ook betrokken bij het organiseren van het 25-jarig jubileumfeest en de wekelijkse crea-ochtend. “Wij zijn altijd aan de slag hier”, gaat Gea verder. “Soms pakken we klusjes op zoals het vouwen van de was of zijn we bezig met het voorbereiden van een evenement. Andere keren zijn we gewoon gezellig aan het doen met elkaar, daardoor ontdooien de bezoekers ook. Ze kunnen ons voor van alles vragen, maar we houden het graag flexibel.” Kerstmarkt Normaal gesproken zien Gea en Maria elkaar 2 à 3 keer per week, maar in de weken voor kerst spreken ze vaker af. Ze bespreken o.a. welke kraampjes er moeten komen en hoe de markt het best ingericht kan worden. “Op de dag zelf bouwen we met vrijwilligers de markt op en maken Maria en ik samen snert”, vertelt Gea. Maria vult aan: “We organiseren ook elk jaar een tombola. Samen gaan we bij alle winkeliers in de wijk langs om te vragen of ze prijzen willen doneren. Sommige winkels geven bonnen, maar er zijn ook winkels die de dag van te voren verse producten aan ons geven. We krijgen eigenlijk nooit nee te horen.” Van de opbrengst van de kerstmarkt wordt er een andere sociale activiteit in de wijk georganiseerd. “Van het geld dat we op de kerstmarkt binnenkrijgen organiseren we komend jaar een ouderenmiddag in de Wijert”, vertelt Gea. “Zo kunnen we dankzij deze kerstmarkt ook weer een leuke andere activiteit houden.” Samen zijn Dergelijke activiteiten zijn belangrijk, want ondanks dat er in MFC de Wijert veel mensen samenkomen is er ook eenzaamheid in de wijk. “Voor veel mensen is het fijn dat er een plek is waar ze makkelijk even naar binnen kunnen lopen voor een praatje en een drankje. Sommige mensen vinden het hier eerst maar niks als iemand ze meeneemt. Maar ze komen daarna vaak weer terug en vinden hier hun draai.” Door binnen te lopen bij het MFC kunnen buurtbewoners over koetjes en kalfjes praten, maar ze kunnen het er ook over diepere zaken hebben. Maria: "Het is goed om het gezellig te hebben, maar we zijn er ook om een luisterend oor te bieden als het over serieuze onderwerpen gaat." Doorgaan “Aan het einde van zo’n dag rond de kerstmarkt lopen we soms ook rond met de tong op de grond. Maar het is vrijwel altijd ook heel gezellig”, vertelt Maria. Voorlopig gaan Gea en Maria vrolijk door met hun vrijwilligerswerk, want het heeft hen allebei veel te bieden. Gea: “Ik ben heel blij dat ik deel uit mag maken van het MFC. Hier mee kunnen doen heeft me uit een heel diep dal gehaald. Er moet niets, maar ik kan door me hier in te zetten ook bij blijven dragen aan de maatschappij.” Tekst: Johnno Bosma
Lees meer