Navigatie overslaan
link050 Home
  • Besturenloket
  • Bedrijven
  • Workshops
Account aanmakenLog in

Contact

  • Herestraat 100, 9711 LM Groningen, Nederland
  • info@link050.nl
  • 050 – 3051 900

link050

  • Voor vrijwilligers
  • Voor organisaties
  • Voor bedrijven
  • Veelgestelde vragen
  • Over ons
  • Openingstijden

Doe mee

  • Vacatures / trainingen
  • Zoek Organisaties
  • Organisatie toevoegen
  • Account aanmaken
  • Log in
  • Help
  • Content policy
  • Privacyverklaring
  • Algemene Voorwaarden
  • Cookies

Powered by Deedmob tools ·
Door op "Accepteren" te klikken, gaat u akkoord met het opslaan van cookies op uw apparaat om de sitenavigatie te verbeteren en het sitegebruik te analyseren. Voor meer informatie, bekijk onze Privacyverklaring.

Post | januari 2024 | Vrijwilligersverhalen | 2 min lezen

Bevlogen bestuurslid gezocht

Door

Johnno Bosma

Dat ze bevlogen zijn en goed op de hoogte: dat ziet de Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid graag bij zijn bestuursleden, vertelt Katy van der Sluis. Zij is zelf ook ervaren bestuurslid. Belangrijk is vooral dat je inhoudelijk mee kunt denken. De Steungroep is een landelijke organisatie, gevestigd in Groningen. Uiteraard wordt er rekening gehouden met de gezondheid(sklachten) van de vrijwilligers; daarom kunnen veel van de werkzaamheden – ook overleg met interne en externe contacten - in eigen huis en digitaal worden uitgevoerd.

‘We zijn strijdbaar en actief!’

De Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid komt al bijna dertig jaar op voor de belangen van ME/CVS-patiënten op het gebied van werk, onderwijs, arbeidsongeschiktheid en uitkeringen. Veel mensen met ME stuiten op onbegrip en afwijzing bij keuringsartsen, bedrijfsartsen en bij de mensen die kunnen beslissen over benodigde aanpassingen in werk, op school of in de zorg.
Centraal in het werk van de Steungroep staat het wekelijkse telefonische spreekuur. Drie spreekuurmedewerkers, allen vrijwilligers, beantwoorden vragen over werken of studeren met ME, over de WIA- of Wajong-keuring bij het UWV, over bezwaar- en beroepsprocedures en geven zo goed mogelijk advies.

Betrokken bij onderzoeksprogramma

Daarnaast is de Steungroep, samen met andere ME/CVS-patiëntenorganisaties, intensief betrokken bij de ontwikkeling van een nieuwe medische richtlijn voor ME/CVS en een groot biomedisch onderzoeksprogramma. Er is nog veel te weinig kennis over de aard en de ernst van de ziekte ME/CVS, zoals het feit dat een klein deel van de patiënten volledig bedlegerig is. Ook wordt de juiste diagnose vaak pas na lange tijd  gesteld. Bijna 50% krijgt pas na vier jaar of langer een diagnose. Er moet dus nog veel onderzoek gedaan worden naar de oorzaken en behandelmogelijkheden.

Een ontzettend leuke club om voor te werken

Katy: ‘Het werk van en voor de steungroep is belangrijk en serieus van aard; tegelijkertijd hebben we ook plezíer met elkaar. Juist als het werk je wat zwaar valt, kan humor een fijn tegenwicht bieden.’ Wat houdt het werk precies in? Elk bestuurslid is op één of meer expertise-gebieden actief. Daarnaast zorgen zij ook dat de vrijwilligers hun werk goed kunnen doen en behartigen zij de zakelijke aspecten, zoals de financiën, huisvesting en verzekeringen. Naast het bestuur en een (vrijwillige) beleidsmedewerker zijn er ongeveer vijftien vrijwilligers actief. Zij doen de administratie van de donateurs en de financiën,  verzorgen de redactie van de nieuwsbrief, beheren de website en ondersteunen op het gebied van IT. Iedereen doet mee; afhankelijk van je expertise en energieniveau.

Het werk doseren

Katy vertelt dat ze zelf ook haar werkzaamheden goed moet doseren; ze streeft er bijvoorbeeld naar niet meer dan één afspraak op een dag te hebben. Op sommige dagen lukt dat beter dan op andere, maar over het algemeen gaat het redelijk goed. Ze is naast haar werk voor de Steungroep als bestuurder ook betrokken bij particulier landschaps- en bosbeheer in Friesland, ze zit in twee leesgroepen en gaat graag naar het theater.

Je eigen ervaring is heel belangrijk

Het is noodzakelijk dat ons nieuwe bestuurslid  goed bekend is met ME/CVS, uit eigen ervaring of door nauw contact met een familielid of vriend(-in) met ME/CVS. Je weet wat het is om ziek te zijn of een zieke geliefde te hebben. Je weet hoe het voelt om niet begrepen te worden. Uiteraard ben je bereid om je verder te verdiepen in één of meer van de aandachtsgebieden. Samen kunnen we elkaar verder helpen!

tekst en foto: Magda Bootsma

 

 

 

Deel blogpost
Gerelateerde blogposts

Stichting Studiebollen helpt kinderen die in de knel zitten

| Vrijwilligersverhalen

Stichting Studiebollen bestaat zo’n twee jaar. Jacqueline was op bezoek bij de voedselbank waar het boek van de voormalige directeur van de voedselbank werd gepresenteerd. De directeur vertelde dat de opbrengst zou gaan naar een nieuwe stichting die zich zou gaan richten op kinderen die in armoede opgroeien. Financiële zelfstandigheid “Ik wilde wel bestuurslid worden van die nieuw op te richten stichting, dus ik ben daar ter plekke in gesprek gegaan met de directeur. Ik heb hem geholpen met beleid voor die stichting maar helaas overleed hij tijdens dat proces,” vervolgt Jacqueline. “Ik vertelde hem dat het volgens mij niet zoveel zin had om gewoon geld te geven, daar worden kinderen en ouders maar passief van. Je kunt ze beter duurzaam helpen, door ze op weg te helpen naar financiële en sociale zelfstandigheid, dus geen hospitalisering, want dat werkt niet actief en duurzaam.” Jacqueline is ervan overtuigd dat dat veel beter werkt. “Ik heb de doelgroep inmiddels verbreed naar kinderen in de knel. Als kinderen en jongeren een bijbaantje hebben krijgen ze daarmee niet alleen zelfstandigheid maar ook een eigen netwerk. En het kind doet het zelf en leert met geld om te gaan.” Dichte deur “Veel zorg loopt vast bij de voordeur want ouders zijn de baas en houden vaak de deur dicht. Er komen al veel hulpverleners langs die hen niet altijd kunnen helpen. Soms speelt er meer dan armoede, zoals huiselijk geweld of incest. En daar kunnen kinderen meestal niets mee doen want waar moeten ze heen met hun problemen?” vraagt Jacqueline zich af. Jij aan zet Daar wil zij graag mee helpen. Ze zoekt mensen die in een team met haar willen werken. “Ik denk aan gastlessen op scholen en verenigingen. Ook wil ik graag meer aan PR en communicatie doen middels bijvoorbeeld een website. En ik ben van plan een ‘Jij aan zet’ dag te organiseren voor kinderen in de knel.” Ze heeft veel ervaring met het organiseren van bijeenkomsten tijdens haar vorige baan. Jacqueline heeft al contact met veel organisaties maar heeft nog geen team om haar te helpen. “Je hoeft geen bestuurslid te worden als je maar kunt helpen, want dat is het belangrijkste. Ook wil ik graag sparren met gelijkgestemden hoe we ons doel kunnen bereiken.” Geld is geen probleem, ze heeft voldoende financiën gekregen om haar doel te bereiken Kwartiermaker Eigenlijk is Jacqueline een kwartiermaker, dus wie wil haar helpen dit verder te brengen? “Wat ik nodig heb is een team dat mij wil helpen en om mee te sparren hoe we dit moeten doen. Ik heb al veel contacten met allerlei organisaties en die vinden het allemaal prachtig wat ik wil gaan doen. Maar nu heb ik gewoon mensen nodig die daadwerkelijk willen helpen.” Dus wie wil en kan haar helpen? Bekijk de vacatures en contactgegevens onderaan deze pagina. Tekst en beeld: Annette Doornbosch
Lees meer

Klein maar fijn

| Vrijwilligersverhalen

Met drie seniorenelftallen is het één van de kleinste voetbalclubs in Groningen. De thuisbasis is te vinden op sportpark Kardinge. DIO-Groningen werd in 1971 opgericht als DIO Oosterhogebrug. Op een trapveldje in deze woonwijk werden de eerste wedstrijden gespeeld, maar spoedig kon de club terecht op sportpark Van Starkenborgh. Door opheffing van dit park werd de vereniging 26 jaar geleden gedwongen te verhuizen naar Kardinge. Daar heeft ze inmiddels een geheel eigen plaats ingenomen en is ze mede-eigenaar van het riante clubgebouw op dit terrein. Leden Elke vereniging heeft vrijwilligers nodig. Alleen al bij de drie voetbalteams zijn in totaal zes vrijwilligers betrokken. Naast het sportieve gebeuren moeten er binnen een sportvereniging ook andere werkzaamheden worden verricht, zoals het onderhoud en de schoonmaak. De meeste clubs vragen van hun leden om zich ook aan te melden voor dit soort activiteiten en dat gebeurt ook bij DIO. De leden organiseren meestal de toernooien en assisteren bijvoorbeeld tijdens een klussendag. Ook de bestuursleden draaien mee in het rooster van de vrijwilligers. Zaterdags staat de vicevoorzitter, Rob Wensink, achter de bar en op twee andere dagdelen doen de bestuursleden Jelle en Gert dienst. Maar toch blijft er ook nog ander werk liggen en daarvoor probeert de vereniging andere vrijwilligers aan te trekken. Djibril Gysja Al langere tijd loopt Djibril Gysja rond op de club. Djibril komt oorspronkelijk uit Guinee, maar woont inmiddels al 25 jaar in Nederland. Het lukte de vereniging een paar jaar geleden om een participatiebaan voor een periode van twee jaar voor hem te regelen, maar zijn gezondheid maakte het hem onmogelijk om betaald werk te krijgen. Nu is Djibril vrijwilliger bij DIO en hij is heel blij met dit werk, vooral met de sociale contacten op de club. Djibril is in ieder geval tijdens de wedstrijddagen aanwezig en doet dan alle voorkomende lichte werkzaamheden. Maar ook op andere dagen van de week verricht hij hand- en spandiensten voor de club. Andere activiteiten Bij DIO vinden naast het voetbal ook andere activiteiten plaats. Zo is er een wandelclub actief en in de zomermaanden speelt een cricketclub op één van de velden, die kleedruimte huurt bij DIO. Op vrijdagmorgen gebruikt een klaverjasclub de kantine en omdat de deelnemers ook graag een hapje en een drankje willen, staat er een vrijwilliger achter de bar. Zo vervult deze kleine, gastvrije vereniging ook een functie in de wijk. Marjo Niemann Uiteraard moet de vereniging ook bestuurd worden. Eén van de bestuursleden is Marjo Niemann. Marjo is al sinds de oprichting bij de club betrokken. Zij doet het secretariaat en regelt allerlei lopende zaken. De meeste dagen van de week is ze op het terrein te vinden en ze geniet er nog steeds van. Marjo houdt zich bezig met de vrijwilligers bij de vereniging en ze zou het fijn vinden als er een paar bij komen, bijvoorbeeld voor de was en de kantine. Martin Koeman Helaas heeft DIO geen jeugdteams meer. Na corona is in overleg met FC Lewenborg besloten dat deze vereniging de jeugd opvangt. Bovendien vertrokken getalenteerde leden al gauw naar de buurvereniging GVAV-Rapiditas. Toch heeft DIO ook bekende voetballers binnen haar gelederen gehad. Zo speelde Theo Keukens, die ooit bij FC Groningen voetbalde, een paar jaar voor de club en Martin Koeman was in het begin van de tachtiger jaren speler/trainer. Voor zo’n club wil je toch graag wat doen? Tekst en beekd: Jan de Koning
Lees meer

Beijum, een actieve en sociale wijk

| Vrijwilligersverhalen

Bewonersplatform Beijum.nl is dringend op zoek naar versterking van hun redactie. Het gaat dan vooral om de activiteitenkalender. “Het doel is om alle activiteiten op de website Beijum.nl te zetten in de activiteiten kalender,” vertelt Alof Canrinus, die onofficieel de functie heeft van hoofdredacteur. “We zitten met zes mensen in de redactie en iedereen heeft daarin een taak. We komen eens in de twee maanden bij elkaar, dus wat dat betreft is het geen drukke baan. We verwachten van het gezochte redactielid dat hij of zij actief op zoek gaat naar activiteiten in Beijum. En dat is helemaal niet moeilijk,” aldus Alof. Want veel activiteiten worden gewoon aangemeld. Actieve en sociale wijk In Beijum gebeurt best wel veel, neem maar een kijkje op de website, er is van alles te doen en het wordt heel overzichtelijk gepresenteerd op de website. “Je kunt overal op zoeken. Ook is er een eigen Facebookpagina, en er zijn ook social media pagina’s van allerlei groepen in Beijum waar veel informatie te halen valt. Overigens, het Buurtteam zoekt ook iemand om hun Facebookpagina te beheren. Dat zou mooi te combineren zijn,” vervolgt Alof. “Het verschil met ons is dat het Buurtteam zelf ook activiteiten organiseert, dus dat is een win-win.” Kruisbestuiving “Hoewel het Bewonersplatform Beijum formeel nog in oprichting is bestaat de website al meer dan tien jaar en is er ook overlap met onze redactie,” vertelt Alof. Die overlap geldt ook voor de wijkkrant De Beijumer. “Er is kruisbestuiving over en weer,” lacht Alof. “En dat is heel handig. Dan is er nog de Buurtacademie, waar inwoners van de wijk workshops geven voor iedereen, dus ook niet-wijkbewoners zijn daar welkom. Ook die activiteiten staan allemaal op de website.” Spin in het web Kortom, een nieuw redactielid voor de activiteiten wordt een soort spin in het web. En de website bijhouden is absoluut niet moeilijk. Er wordt gewerkt met Wordpress en veel is al vastgelegd, je hoeft het alleen maar in te vullen volgens een vaste opzet. En anders helpen andere redactieleden je erbij. “Ook nieuwkomers zijn welkom, maar ze moeten wel wat taalvaardigheid hebben, en de spellingscontrole of AI kunnen gebruiken,” lacht Alof. Hij heeft een heel stappenplan hoe je dingen op de site kunt zetten. De opmaak staat vast en wijst zichzelf. Het is heel gemakkelijk. En je hoeft niet in Beijum te wonen maar dat is natuurlijk wel gemakkelijker. Belangrijk is ook dat je de website checkt of alles nog klopt en actueel is, en je kunt vanuit huis werken Voel je je geroepen? Neem dan contact op met redactie@beijum.nl of stuur een whatsapp naar 0636067918. Je bent van harte welkom om een bijdrage te leveren! Tekst en beeld: Annette Doornbosch
Lees meer