Navigatie overslaan
link050 Home
  • Besturenloket
  • Bedrijven
  • Workshops
Account aanmakenLog in

Contact

  • Herestraat 100, 9711 LM Groningen, Nederland
  • info@link050.nl
  • 050 – 3051 900

link050

  • Voor vrijwilligers
  • Voor organisaties
  • Voor bedrijven
  • Veelgestelde vragen
  • Over ons
  • Openingstijden

Doe mee

  • Vacatures / trainingen
  • Zoek Organisaties
  • Organisatie toevoegen
  • Account aanmaken
  • Log in
  • Help
  • Content policy
  • Privacyverklaring
  • Algemene Voorwaarden
  • Cookies

Powered by Deedmob tools
Door op "Accepteren" te klikken, gaat u akkoord met het opslaan van cookies op uw apparaat om de sitenavigatie te verbeteren en het sitegebruik te analyseren. Voor meer informatie, bekijk onze Privacyverklaring.

Post | januari 2024 | Vrijwilligersverhalen | 2 min lezen

Financiële steun aan kinderen uit gezinnen met een krappe beurs

Door

Johnno Bosma

Leergeld Groningen steunt kinderen van 4 tot en met 17 jaar uit gezinnen met een krappe beurs. Voor elk kind zou het mogelijk moeten zijn om met klasgenoten naar school te fietsen of om muziek te maken of te sporten. Om op hun mobiel hun lesrooster te bekijken of om thuis te oefenen op de laptop. Intermediairs bezoeken de ouders thuis en helpen ze met de aanvragen, want er is veel mogelijk.

Gezinnen helpen met aanvragen

Patrick Poelma, coördinator bij Leergeld Groningen vertelt wat een contactpersoon of intermediair doet. ‘Een intermediair gaat op huisbezoek en vraagt waar behoefte aan is, maar kijkt ook of het gezin binnen de doelgroep valt qua inkomsten. Zo ja dan helpt hij of zij het gezin met de aanvragen. Dat klinkt misschien moeilijk maar is het niet, iedereen kan het. Bovendien krijg je eerst een cursus van een aantal dagdelen, tijd en dag in overleg. Na de cursus word je ingewerkt door een ervaren collega. We hebben een heel gemakkelijk computerprogramma waar je alleen maar dingen hoeft aan te klikken. En je krijgt altijd hulp van het team,’ vertelt Patrick.

Iedereen kan het doen

Als een gezin een Stadjerspas heeft of eten van de Voedselbank krijgt hoef je naar het inkomen niet te vragen, want dat is dan al vastgesteld. ‘De contactpersoon hoeft de eerste aanvraag voor hulp zelf niet te doen want daar is een ander team voor dat alle mogelijkheden voor je op een rijtje zet. Dan hoef je de mogelijkheden alleen nog maar aan te klikken en het gezin te helpen de aanvraag voor bijvoorbeeld een fiets, een mobiele telefoon, het financieren van een schoolreis, sport, muzieklessen, etc te doen,’ vertelt Patrick. Eigenlijk hoef je de eerste aanvraag alleen maar door te zetten en de resultaten komen automatisch naar je toe. Dan ga je weer naar het gezin en helpt hen met de simpele aanvragen, want het meeste is dan al ingevuld. Ook leuke meerdaagse zomeruitjes vallen binnen de mogelijkheden want dan heeft een kind na de vakantie ook wat te vertellen op school.

Heel dankbaar werk

Als je dit wat lijkt en je aan het werk gaat krijg je een laptop en mobiele telefoon of extra simkaart voor je eigen mobiel te leen, zodat je werk en privé kunt scheiden. Je kunt vrijwilliger worden of het als Participatiebaan invullen. ‘Wat we wel vragen is om regelmatig aanwezig te zijn op het kantoor in de wijk Vinkhuizen, want je maakt deel uit van een team en het contact daarmee is belangrijk,’ stelt Patrick. ‘Het is heel dankbaar werk, zo kon ik een keer een mobiele telefoon aan een kind geven en ik hoorde hem heel hard juichen, het was huizenver te horen,’ vertelt Patrick nog nagenietend. ‘Je voelt je altijd een soort Sinterklaas!’. Het aantal gezinnen is afhankelijk van het aantal uren dat je wilt werken en altijd in overleg. En er is altijd een achtervang mocht je een tijdje uitvallen. De ouders zijn gemotiveerd want ze melden zichzelf heel eenvoudig aan op de website, ze hoeven daar alleen maar hun naam en telefoonnummer achter te laten, dan worden ze door Leergeld teruggebeld.

Stichting Leergeld is op zoek naar een contactpersoon (die ook op huisbezoek gaat).

tekst en beeld: Annette Doornbosch

Deel blogpost
Gerelateerde blogposts

De vroegste vogels bij OOG Radio

| Vrijwilligersverhalen

Er bestaan echt mensen die ‘s morgens om half zes opstaan om naar hun vrijwilligerswerk te gaan. Dus dat moet dan ook wel heel erg leuk zijn. Rick noemt het zelfs ‘verslavend’ en dat geloof je direct als je bedenkt dat hij het al 10 jaar doet. Twee keer per week presenteert hij de Ochtendshow bij OOG Radio tussen zeven en negen uur ‘s morgens. “Die ochtend ligt mijn partner toch nog in bed dus die heeft er geen last van, dan kan ik dat mooi doen”. Hij doet het niet in z’n eentje, samen met Saskia presenteert hij muziek, nieuwtjes en interviewt de gast van de ochtend. De andere dagen van de week maken andere koppels de Ochtendshow. dav Presenteren Rick: “Het is altijd een duo presentatie want naar één stem luisteren is een beetje saai, zeker als het een langer verhaal is. Naast ons tweeën is er nog de bureauredacteur die de nieuwsitem verzamelt. We doen ook uitzendingen op locatie, we zaten bijvoorbeeld in café de Burcht tijdens Eurosonic/Noorderslag, we staan tijdens de Keiweek net als anderen achter een kraampje op de markt en we zenden uit vanuit het Bevrijdingsfestival. Tegenwoordig heb je alleen nog maar een stopcontact en een internetaansluiting nodig om te kunnen uitzenden, want alles is digitaal geworden.” Met energie en enthousiasme “Wat je nodig hebt om dit radiowerk te kunnen doen is enthousiasme en energie. Enthousiasme voor het nieuws, de mensen en de rest. Je moet een beetje computervaardig zijn, het is bijvoorbeeld wel handig als je in aanraking bent geweest met Wordpress.  We zijn er hier natuurlijk wel aan gewend om vrijwilligers in te werken. OOG is echt een platform om jezelf te ontwikkelen, dat is het leuke ervan. Ikzelf ben begonnen als bureauredacteur, nu coördineer ik het programma. Het is bij ons niet erg dat je een keer een foutje maakt en dat moet je niet proberen als je voor Radio 2 werkt. Nee, geen idee hoeveel luisteraars we hebben. Ergens ook wel fijn, dat geeft ons de vrijheid en er is minder druk.” De knop staat aan “Je bent ‘s morgens twee uur lang gefocust bezig. Voor een luisteraar duurt een plaat van twee of drie minuten misschien lang maar voor ons is dat zo voorbij. De knop staat bij ons altijd aan en dat hou je vol door het leuk te maken en gezellig. Vanochtend was ons humeur wat minder want je hebt wel eens zo’n dag, maar in de laatste helft van de uitzending zeiden we tegen elkaar ‘jeetje wat gaat dit lekker.’ Daar hebben we zo’n energie van gekregen dat we de dag wel weer aankunnen. Ik blijf het nog wel een tijdje doen, het samenwerken, ook met de nieuwsredactie, is ontzettend leuk, net een warm bad.” In verbinding met de wereld “Ik werk bij Footlocker, dat is heel wat anders maar daar moet je ook met mensen om kunnen gaan. Je zit midden in de stad en daarom is het des te leuker dat je door je radiowerk weet wat er om je heen gebeurt. Je hebt verbinding met de wereld om je heen.” interesse om voor OOG Radio te werken? Klik dan hier voor alle actuele vacatures.
Lees meer

Kunstkriebels voor kinderen in de zomer

| Vrijwilligersverhalen

In de Biotoop wonen en werken ongeveer 250 kunstenaars en ondernemers. Daarnaast wonen er nog zo'n 180 mensen die elders werkzaam zijn maar zich net zo verbonden voelen met de Biotoop. Er is een zelfoogsttuin, een gezellige kas en ruimte voor theater en muziek. En er wordt dus een zomerweek - Kunstkriebels-  voor kinderen georganiseerd! Van moeder op dochter Yanick Vervuurt heeft het zomerweekstokje van haar moeder Margriet overgenomen, maar Margriet werkt op de achtergrond nog mee aan KunstKriebels. Yanick heeft na haar studie rechten onder andere in Zuid-Afrika gewoond en gewerkt, ze was au-pair in Italië, werkte met en voor vluchtelingen en heeft een aantal maanden over de wereld gereisd. In de corona-periode kwam ze terug naar Nederland en ze werkt inmiddels voor verschillende organisaties en als vrijwilliger voor kunstkriebels in de Biotoop. Net zoals bij haar moeder, die kunstenaar is, ligt ook bij Yanick haar hart meer bij creativiteit dan bij een negen tot vijf bestaan als jurist. En gelukkig kan er na een paar relatief stille jaren door corona op het Biotoop-terrein weer volop gewerkt en genoten worden. Kinderen die niet op vakantie kunnen In de vóórlaatste week van de zomervakantie (21-25 augustus) organiseert Yanick in samenwerking met de voedselbank, professionele kunstenaars en een groep vrijwilligers een gratis creatieve week voor kinderen uit Groningen en Haren die niet op vakantie kunnen. Hoe ziet zo'n week eruit? 's Ochtends worden de kinderen door vrijwilligers opgehaald; het programma begint rond 10.00 uur.  Aan het eind van de dag, rond 18.30 worden ze weer naar huis gebracht. De lunch en het diner zitten bij het programma in, want gezellig samen eten is een belangrijk onderdeel van het programma. Ook deze maaltijden zijn dus gratis. Kinderen die dat leuk vinden, helpen mee in de keuken, maar verplicht is dat niet. Vrijwilligers gezocht! Van maandag t/m vrijdag worden er door professionele kunstenaars workshops in verschillende disciplines aangeboden. Elk dagdeel begint gezamenlijk met een warming-up met onder andere yoga. Daarna vertellen de docenten welke workshop ze geven en kunnen de kinderen kiezen wat ze willen doen: grote houten stellages bouwen, koken, muziek maken, toneel spelen, noem maar op. De activiteiten vinden zoveel mogelijk buiten op het terrein van de de Biotoop plaats; maar als het erg regent, kun je naar binnen. In groepen van ongeveer tien kinderen werken de vrijwilligers samen met de professioneel geschoolde workshopleiders. Het is een speels en tegelijkertijd serieus gebeuren: er wordt aandacht besteed aan talentontwikkeling, de kinderen leren nieuwe werkvormen kennen, ze werken met elkaar samen, ontwikkelen meer zelfvertrouwen en ze moeten kleine ruzietjes - soms met jouw hulp als vrijwilliger - uitpraten. Flexibel Yanick en haar collega's zoeken mensen die flexibel zijn èn tegen lawaai kunnen. Op vrijdag 18 augustus is er een kick-off van het project, waar het team elkaar leert kennen. je wordt dan voorbereid op wat je in de week tegen kunt komen en wat er van je wordt verwacht. Je bent minimaal twee dagdelen beschikbaar, maar liefst de hele week. je bent er voor de kinderen èn/of je draait mee in de praktische klussen zoals afwassen en schoonmaken. Je wordt beloond met een onvergetelijke ervaring en veel knuffels! Tekst; Magda Bootsma, februari 2023 Beeld: Kunstkriebels
Lees meer

Dit werk maakt mij een mooier mens

| Vrijwilligersverhalen

Johanna heeft alles wat haar hart begeert: een gezin, een koophuis, een auto voor de deur en spaargeld op de bank. En niet te vergeten: een goede baan met fijne collega’s. Dat niet iedereen zo’n gezegend leven leidt, weet Johanna door haar vrijwilligerswerk. Bij het Leger des Heils probeert ze mensen met financiële problemen te herkennen en ze te helpen, voordat ze nog dieper in de problemen komen. En daar krijgt ze zelf ontzettend veel voor terug: “De mensen die ik help, leren mij wat écht belangrijk is." In de ‘huiskamer’ van het Leger des Heils in de Oosterparkwijk komen mensen van alle achtergronden bij elkaar. Ze drinken koffie, shoppen in de tweedehands kledingwinkel en eten samen een driegangenmenu voor vijf euro. Aan tafel kunnen de gesprekken overal over gaan, dus óók over financiële problemen. Als iemand hierover advies wil, dan biedt Johanna tijdens haar spreekuur op donderdagmiddag een luisterend oor. “Soms gaat het om vragen over de belastingaangifte of het aanvragen van een toeslag. Daar help ik dan bij. Soms gaan problemen dieper: mensen die schulden hebben en daar niet meer uit komen. Deze mensen verwijs ik door naar organisaties waar we veel mee samenwerken, zoals SchuldHulpMaatje, Humanitas en soms ook de gemeente." Niet alleen dankbaar Laatst hielp Johanna een vrouw die recht had op energietoeslag. Ze was uit Vinkhuizen naar de Oosterparkwijk gekomen, met de bus. De vrouw was zenuwachtig over wat ze allemaal moest doen om de toeslag te krijgen. "We hebben de aanvraag samen gedaan en ze kreeg het geld op haar rekening. Twee weken later kwam ze terug en vloog ze me om de hals. Zo dankbaar was ze." Soms is haar vrijwilligerswerk niet zo makkelijk, vertelt Johanna: “Bij het Leger des Heils komen veel daklozen. Een keer trof ik Iemand die verslaafd was aan alcohol. Dat maakt een schuldhulptraject bijna onmogelijk. Als ik dat vertel, zijn mensen teleurgesteld en niet meer zo dankbaar. Daar moet je als vrijwilliger wel tegen kunnen.” Beter relativeren Johanna is opgeleid als boekhouder en deed twintig jaar lang de boekhouding van haar eigen grafisch bedrijf. Ze houdt dus van puzzelen met cijfers. Wanneer een financiële puzzel helemaal goed in elkaar valt, geeft dat een kick. “Als vrijwilliger schuldhulppreventie hoef je niet álles over schulden te weten. Je moet wel financieel inzicht hebben en op basis van bankafschriften begrijpen wat er speelt. Makkelijk contact leggen is ook een belangrijke vaardigheid. Naar de mensen toe die hulp vragen en ook naar organisaties die professionele hulp kunnen bieden als dat nodig is. Iedereen is welkom op mijn spreekuur. Vaak zie ik mensen die geen werk hebben. Anderen hebben een beperking of last van psychische problemen. Maar er komen ook gewoon mensen uit de buurt. Als ik ze kan helpen, maakt dat me blij. Maar zij helpen mij ook, in zekere zin. Veel van de mensen die ik tegenkom, geven nauwelijks om spullen of geld. Ze komen bij elkaar, kletsen wat en zijn vaak ook heel gelukkig, terwijl ze bijna niets hebben. Wat ze wél hebben zijn wezenlijke dingen: vriendschap, naastenliefde, medemenselijkheid. Door mijn werkervaring als vrijwilliger sta ik anders in het leven en heb ik beter leren relativeren. Zo heeft dit vrijwilligerswerk mij een mooier mens gemaakt.” Tekst: Sander Koenen (gastschrijver) Beeld: Leger des Heils
Lees meer